7.08.2010

Sıcakta rahat uyumanın yolları

Havadaki nem en yüksek düzeyde, peki ne yapmak lazım?


Sıcakların tüm yurtta mevsim normallerinin üstünde seyrettiği ve havadaki nemin en yüksek düzeylere çıktığı şu günlerde, Newsweek Türkiye Dergisi’nin son sayısında sıcak havalarda rahat uyumanın yolları anlatıldı:


* Stresten kaçın: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın.

* Gürültü: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.

* Işık ve elektrikli cihazlar: Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır.

* Küçük yatak: Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı.

* Alkollü içkiler: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.

* Yalıtım yaptırın: Isı yalıtımlı mekanlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.

* Klima edinin: Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın.

* Cep telefonu: Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.

* Fazla yemeyin: Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin
ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun.

* Su gibisi yok: Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.

* Duş alın: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacatır.

* Buzlu çarşaf: Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.

http://www.kamusagligi.com/Sicakta-rahat-uyumanin-yollari_2_7868.htm

(fotoğraf;selma er)


Herkese sağlıklı günler dilerim.

selma er.

4 yorum:

didem dedi ki...

Bazen Istanbul'un sicagina hicbirsey fayda etmiyordur eminim. Bu sene daha mi sicak oldu nedir? Ayvalik bile yandigina gore...Carsaflari buzlukta bekletip sermek fikrini sevdim birrrr biraz soguk olur ama o sicakta iyi gelir.opucukler

---!Fashion Passion!--- dedi ki...

Bu sıcaklar gerçekten bunaltıyor insanı...Öneriler için saol...Bu arada bize yazdığın güzel yorumlar için çok teşekkürler:)))

gül dedi ki...

selma hanım bloguna bu gün rasladım.yazmadan gecemedım takip etmeye calışacagım inşallah.NOT:buzlu carşaf.güldürdü benı inşallah seneye.hayırlı günler.

Selma Er dedi ki...

merhaba gül hn,bloguma hoşgeldiniz..güzel paylaşımlar dileği ile..