30.07.2009

3G'de Turkcell iş alemini, Vodafone gidenleri, Avea gençleri hedefliyor

3G'de Turkcell iş alemini, Vodafone gidenleri, Avea gençleri hedefliyor

GSM sektöründe büyük heyecan yaratan ve 30 Temmuz gecesi devreye girecek olan 3G teknolojisinde yarış başlıyor. Numara taşınabilirliği ile artan rekabet, 3G süreciyle birlikte iyice kızışacak. Özellikle fiyat ve servis çeşitlendirmesinde yoğun bir rekabet yaşanacak. Turkcell 3G'de internete odaklanacağının işaretini verirken, Avea sınırsız ve hızlı müzik kozunu kullanacak. 3G servislerini henüz açıklamayan Vodafone ise numara taşımada yaşadığı kaybı telafi etmeye çalışacak.
Operatörler bugüne kadar sır gibi sakladıkları 3G stratejilerini ve yeni tarifelerini bir gün araya açıkladı. Avea ve Vodafone, önceki gün düzenledikleri basın toplantılarıyla, "3G'de iddialıyız" derken, A tipi lisans ile 3G'de en geniş frekansın sahibi olan Turkcell de dün düzenlenen basın toplantısıyla "3G'de de öncü olduk" mesajı verdi.
15 günde 1 milyon 3G kullanıcısına ulaşan Turkcell, özellikle iş dünyasını "her yerde ve hızlı internet" mesajıyla cezbetmeye çalışıyor. Sesli ve görüntülü görüşmenin fiyatını eşitleyen Turkcell'in internet paketlerinin fiyatı haftalık ve aylık olarak ikiye ayrıldı. Fiyatlar 19 TL'den başlıyor. 3G paketi satın alan müşterilerine yönelik 3G ile uyumlu telefon kampanyası düzenleyecek olan Turkcell, henüz Türkiye'ye gelmemiş birçok telefonu da ağustos ayından itibaren pazara sunacak.
Dijital müzik pazarında iddialı olan Avea da, 3G'de özellikle gençler çekmeye çalışıyor. Cep üzerinden abonelerine lisanslı müzik parçaları satan Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içinde abonelerine ulaştırmayı ön plana çıkarıyor. Görüntülü görüşmenin dakikasını 10 kuruş yani 1 kontör olarak belirleyen Avea, ayrıca abonelerine 30 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz konuşma imkanı ve 5 TL'den başlayan sınırsız TV paketleri sunacak.
Henüz 3G tarifelerini açıklamayan Vodafone ise, sadece görüntülü konuşma ile sesli konuşma arasında bir fiyat farkı olmayacağını bildirdi.


Turkcell 15 günde 1 milyon kullanıcıya ulaştı
Bu yıl büyük bir bölümü 3G için olmak üzere 2.1 milyar TL'lik yatırım yapacak olan Turkcell, 3G ile rekabet avantajı sağlamayı hedefliyor. Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, 15 gün önce 3G için kayıt almaya başladıklarını ve şu ana kadar 1 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. Ciliv, "Teknoloji ile fark ve rekabet avantajı yaratabileceğimize inanıyoruz. Bu teknolojiler iş dünyasındaki her sektöre hız ve verim katabiliyor, maliyetleri düşürebiliyor. Türkiye ekonomisi açısından çok verimli bir dönem başlıyor" dedi. Bugün vizyona girecek yeni reklamlarında da iş dünyasına, "Her yerde ve hızlı internet işlerinizi kolaylaştıracak" mesajını verdiklerini anlatan Ciliv, ofisleri Boğaz vapurlarına, deniz kenarlarına, köylere, yaylalara taşıdıklarını söyledi.
Civil, ayrıca bir çok sektöre kapı açacak 3G teknolojisi ile şirketlerin sahada elemanlarını takip edebileceğini, müşteri memnuniyetini daha net göreceğini, giderek daha fazla hayatın içine girecek sim kart dünyası ile iş dünyasına yönelik çözümlerin artacağını kaydetti. 3G ile müşterilerinin, birim/fiyat olarak eskisine göre neredeyse yarı fiyatına internete ulaşabileceğini kaydeden Ciliv, şu anda 15 milyonun üzerinde kullanıcının internet hizmetlerinden yararlandığını dile getirdi.
Ciliv, 2009 yılında lisans ücreti olarak 860 milyon TL yatırım yaptıklarını, toplam yatırım tutarı olan 2.1 milyar TL'nin içinde Superonline için yapılan yatırımlar olsa da büyük kısmının 3G'ye yönelik olduğunu açıkladı. Ciliv, 3G dünyasına 30 yeni ürün ve servis ile girdiklerini vurguladı.

Altyapımızı paylaşmaya hazırız
Pazartesi günü düzenlenen Avea Basın toplantsında Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany'nin, "Turkcell ve Vodafone isterse 3G altyapımızı, şebekemizi paylaşmak isteriz" önerisine sıcak baktıklarını belirten Ciliv, "Açıkçası bu benim öne çıkarttığım bir teklifti. Vodafone'a da teklifimizi sunduk. İşbirliği ile firmalar olarak nasıl bütün sektörün masraflarını azaltırız ki, müşterilerimize daha zengin servisleri daha uygun fiyatlarda sunalım, görüşümüz devam ediyor" şeklinde konuştu. LTE oarak adlandırılan 4G teknolojisine yönelik testlerine başladıklarını anlatan Ciliv, zamanla bu teknolojiyi de Türkiye'ye getireceklerini ifade etti.
Ciliv, bu basın toplantısını 2 yıl önce düzenlemek istediklerini, ancak rakiplerinin ihaleden çekilmesi dolayısıyla 2 yıl beklediklerini ifade etti.

3.1 milyon müşterimiz 3G'ye uyumlu
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu ise, Avrupa'da 3G penetrasyonunun yüzde 20'ler civarında bulunduğunu, bugüne kadar hem hız hem de cihaz konusunda bir müşteri memnuniyetsizliği yaşandığını kaydederek, bu oranın önümüzdeki yıllarda hızla artmasının beklendiğini dile getirdi. Develioğlu, "Müşterilerimiz arasında 3.1 milyon 3G uyumlu cihazı olan var. Bunu hızla artırmak için kampanyalar yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 63 milyon cep telefonunun bulunduğu Türkiye'de, 4 milyon 3G uyumlu cihaz olduğunu açıkladı. Bu da yüzde 8 gibi bir rakama geliyor. Hızla Avrupa'daki penetrasyon seviyelerine geleceğimize inanıyoruz" dedi. Hem data hem ses hem de kısa mesaj içeren iPhone paketlerinin devam edeceğini anlatan Develioğlu, kota aşımı durumunda ise faturaları bireyselde 199 TL, kurumsalda 499 TL ile sınırlamaya devam edeceklerini belirtti.

Turkcell'den yeni ürünler
3G ile uyumlu Nokia N97, LG WatchPhone ve Samsung Android'i ağustos ayında Türkiye'de satışa sunacak.
Mobil kamerası Gözz, simkartlı netbook ve notebookla, Mobil TV, Konuşan Poster, VideoBul, VideomFacebookta gibi servisler sunacak.
Global Bilgi'nin görüntülü çağrı merkezinde işaret dili bilen müşteri temsilcileri, işitme engelli müşterilere hizmet verecek.
Görüntülü çağrı merkezi çözümünü Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası da kullanacak.Avea gençleri müzikle
cezbetmenin peşinde
Avea, 3G'de özellikle müzikle gençlerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Cep üzerinden abonelerine lisanslı müzik parçaları satan Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içerisinde abonelerinin telefonuyla buluşturmayı ön plana çıkarıyor. Avea 3G ile görüntülü görüşmenin dakikası 10 kuruş yani 1 kontör olacak. Avea, ayrıca abonelerine 30 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz konuşma ve 5 TL'den başlayan paketlerle sınırsız TV imkanı da sunacak.
3G için 3 ayrı paket hazırlayan Avea'nın CEO'su Erkan Akdemir, önceki gün düzenlenen basın toplantısında, "Bu yıl içerisinde 1 milyar TL'lik yatırım yapacağız ve bunun büyük kısmı 3G'ye gidecek. Daha önce 2G ile de sunulan müzik, futbol ve oyun gibi hizmetleri çok daha hızlı bir şekilde abonelerimize sunacağız. 3G konusunda Avea'yı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği katma değer olacak" demişti.


Vodafone servislerini en geç
açıklayan operatör oldu
Numara taşımanın başlamasının ardından 400 bin abonesini kaybeden Vodafone, 3G ile yarışa yetişme çabasında. 3G teknolojisini 30 Temmuz'dan itibaren Vodafone "3G +" markasıyla 81 ille buluşturmayı hedefleyen Vodafone, tarifelerini ise henüz açıklamadı. Pazartesi günü düzenlenen basın toplasıntısında konuşan Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray, 3G ile görüntülü konuşmanın, sesli konuşmayla aynı fiyatlandırmada olacağını, ancak data fiyatlandırmasına ilişkin bilgileri paylaşamayacağını söylemişti. Vodafone Türkiye'nin önemli bir sıçrama yapacağına inandıklarını, bunun için dünyada edindikleri 3G tecrübesine güvendiklerini belirten Timuray, "Türkiye, bilgi iletişiminde oldukça geri kaldı. 3G'nin bilgi toplumuna geçişte önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Fiyatlandırma politikalarımızı herkesin ulaşabileceği makul fiyatlandırma prensibiyle oluşturduk" diye konuşmuştu.


TURKCELL
Görüntülü
konuşma fiyatı
Sesli tarifesiyle aynı
İnternet
(Faturalı tarife) 1 GB
29TL 4 GB
39TL 8 GB
69TL
Bu yılki yatırım 2.1 milyar TL

PAKETLER

Ürün & Servis
Paket
Fiyat

Faturalı 3G İnternet
1GB / 4GB / 8GB 29 / 39 / 69 TL
(VINN 3G modem ediyeli)

Faturasız 3G İnternet
Haftalık 1GB /
Aylık 4GB
19 / 49 TL
(VINN 3G modem hediye)

Cepten internet
100 MB
9,38TL / 65 kontör

AVEA

Görüntülü
konuşma fiyatı:
10 Kuruş

İnternet 35TL / 199 kontör
(2GB) 55 TL / 349 kontör
(6GB)
Bu yılki yatırım 1 milyar TL

PAKETLER
3G Hoşgeldin
Paketi 3G Standart
Paket 3G
Süper
Paket
Ücret Aylık 7TL Aylık 17TL Aylık 27TL

Görüntülü
konuşma 30 dakika
her yöne
ücretsiz 60 dakika
her yöne
ücretsiz 150 dk
her yöne
ücretsiz

Mobilvizyon 1 saat
ücretsiz 3 saat
ücretsiz 5 saat
ücretsiz
Data 100MB 250MB 500MB
Seçİzle 1 içerik 2 içerik 3 içerik

VODAFONE

Görüntülü
konuşma fiyatı
Sesli tarifesiyle aynı

Bu yılki yatırım
1.3 milyar TL

PAKETLER
Açıklanmadı ..

*alıntı..
(referans gazetesi..)

Hiç yorum yok: