30.10.2008

27.İSTANBUL KİTAP FUARI

İstanbul Kitap Fuarı 1 Kasım 2008 Cumartesi günü kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor...

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de, 1-9 Kasım 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan 27. İstanbul Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.


Bu sene “1968: 40 Yıl Önce, 40 Yıl Sonra” temasıyla düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’na yaklaşık 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak; panel, söyleşi, konser, şiir-dinletileri ve çocuk etkinlikleri gibi 282 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 750 yazar okurlarıyla buluşacaktır.Onur Yazarı: Füruzan
27. İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Füruzan, fuar süresince çeşitli etkinliklerde okurlarıyla bir araya gelecek. Ödül töreni ise 3 Kasım 2008 Pazartesi akşamı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi/Interexpo Salonu’nda düzenlenecektir. Fuar süresince Füruzan’ın yaşamından kesitlerden oluşan ve tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı Onur Yazarı Sergisi “Füruzan Diye Bir Öykü” üst kat fuayede yer alacaktır.

68 Hareketinin Önemli İsimlerinden Tarıq Ali İstanbul Kitap Fuarı’nda
Fuara 68 hareketinin önemli aktivistlerinden yazar Tarıq Ali konuk olarak gelecek ve 2 Kasım 2008 Pazar günü “Avrupa’da 68 Hareketi” konulu panele konuşmacı olarak katılacaktır. Okurlarıyla bir araya gelecek olan Tarıq Ali Londra’da yaşıyor ve tarihçi kimliğinin yanı sıra New Left Review dergisinin editörlüğünü de yürütüyor.

Tema çerçevesinde gelecek bir diğer konuk ise Mark Kurlansky. Amerikalı gazeteci-yazar Kurlansky ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’nın konuğu olarak geliyor. 68’in 40. yılı nedeniyle fuarın konuğu olan Mark Kurlansky, 1 Kasım 2008 Cumartesi günü “1968: 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra” panelinde okurlarıyla buluşacaktır.

Tema kapsamında fuarın diğer önemli ismi ise Che Guevara üzerine yazdığı kitaplarla ve çektiği belgesel filmlerle tanınan Küba’lı yazar Froilan Gonzalez’tir. Gonzalez’in Che Guevara üzerine yazdığı 10’dan fazla kitabı bulunmaktadır.
Latin Amerika’dan fuara gelecek bir diğer önemli isim ise, bu sene ilk kez fuara katılan Venezüella’lı yazar Luis Britto Garcia’dır. Garcia, Venezüella edebiyatı üzerine çalışmalarda bulunuyor ve fuarda bu konuda bir panele konuşmacı olarak katılacak.
Fuarın diğer konukları; Dürzi kökenli, Arapça yazan ve Filistin-İsrail barışında çok etkin bir rol oynayan Filistinli şairler Moaen Shalabia, Naim Aradiy, Agi Mishol, Hava Pimhas Cohen, Mageed Asakly; S. Fischer Vakfı’nın konuğu olarak Almanya’dan Thomas Brüssig, Thomas Glavinic ;Avusturya’dan Dimitre Dinev; Romanya’dan Nicolae Breban, Aura Christi ve İngiltere’den çocuk kitabı yazarı Ian Beck fuarın bu seneki konukları arasındadır.

Fuar’ın yabancı katılımcıları:
27. İstanbul Kitap Fuarı bu sene ilk kez Rusya ve Venezüella’dan yayıncılar ve Yayıncılar Birliği temsilcilerini ağırlarken fuarın diğer katılımcıları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Hindistan, İtalya, İngiltere, İspanya, İsveç, İran, Kosova, Küba, Letonya, Makedonya, Polonya, Romanya ve Yunanistan’dan yayınevleri bulunuyor.

TÜYAP Arkeoloji’ye Destek Veriyor-Arkeoloji Sanat Yayınları’nın 30. Yaşını Kutluyor!
1978 yılında ülkemizin arkeoloji alanındaki ilk popüler dergisi Arkeoloji ve Sanat'ı çıkarmakla yola çıkan yayınevi bugüne kadar yayınladığı kitaplarla da Türkiye'nin zengin kültür mirasını, tarihi eserlerini arkeolojik zenginliklerini konu alan çok sayıda eseri kültürümüze kazandırdı. Arkeoloji ve Sanat'ın "toprağın altından kağıdın üzerine" 30 yıllık yayın serüveninin ürünleri yeni çıkan dergi ve kitaplarla birlikte Tüyap'taki standlarında okuyucularla buluşacak. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş., Arkeoloji Sanat Yayınları’nın 8 Kasım 2008 Cumartesi günü fuar kapsamında gerçekleşecek 30. Yıl Kutlaması’na ev sahipliği yapacak.

Fuar’ın Sergileri:
Fuarda Onur Yazarı sergisinin yanı sıra, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından Türk Kitap Sanatları örneklerinden oluşan “Geleneksel Türk Kitap Sanatları: Bugünün Ustaları’’; Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği tarafından düzenlenen “Üç Sessiz Çığlık: Allianoi, Hasankeyf, Zeugma’’; Kamil Koç-Yolculuk dergisi tarafından düzenlenen “Anadolu’da Tarihe, Kültüre, Doğaya, İnsana Yolculuk’’ başlıklı fotoğraf sergisi 6. salon içinde gerçekleştirilecektir.

İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 18. İstanbul Sanat Fuarı/ARTİST 2008 ile eş zamanlıgerçekleştirilecektir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz olan fuar giriş bedeli 5 YTL’dir. Fuarlar, 1-8 Kasım 2008 tarihleri arasında 11.00-20.00 saatleri, kapanış günü 9 Kasım 2008 tarihinde ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

ÜCRETSİZ SERVİS SAATLERİ:

TAKSİM ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
Geliş: 10.00 - 16.00
(Yukarıdaki saatler arasında her yarım saatte bir hareket edecektir.)

Dönüş: 14.00 - 20.00*
(Yukarıdaki saatler arasında her saat başı hareket edecektir.)BAKIRKÖY DENİZ OTOBÜSLERİ İSKELESİ OTOPARKI
Geliş: 10.00 - 16.00
(Yukarıdaki saatler arasında her yarım saatte bir hareket edecektir.)

Dönüş: 14.00 - 20.00*
(Yukarıdaki saatler arasında her saat başı hareket edecektir.)

9 Kasım 2008 günü fuar alanından son otobüs hareket saati 19.00 olacaktır.


BEYLİKDÜZÜ - FUAR ALANI RİNG SEFERİ

BEYKENT-BEKO-BİZİMKENT-BÜYÜKŞEHİR-MİGROS-CARREFOURSA-TATİLYA-BÜYÜKŞEHİR-FUAR ALANI
duraklarından 11.00 - 18.00 saatleri arasında her saat başı yapılmaktadır.


BÜYÜKÇEKMECE - FUAR ALANI RİNG SEFERİ

ECZANE-BÜYÜKÇEKMECE ANA ÜST GEÇİT-FUAR ALANI duraklarından 11.00 - 18.00 saatleri arasında her saat başı yapılmaktadır.


HAFTA İÇİ

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ (Fındıklı)

Geliş: 10.00 - 13.00
Dönüş: 16.00

FUAR SÜRESİNCEBOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (Rumeli Hisarüstü Durağı)

Geliş: 10.30
Dönüş: 16.00

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (Maslak)

Geliş: 10.30
Dönüş: 16.00

Tüyap önceden bildirmeksizin ek sefer düzenlemek ve hareket saatlerini değiştirmek hakkına sahiptir.TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİ’NE FUAR SÜRESİNCE GEÇERLİ
İETT OTOBÜSLERİ HAREKET NOKTALARI VE SAATLERİ

Durak Yeri Fuar süresince geçerli hareket saatleri

Bakırköy

Fuara Geliş
Fuardan Dönüş
Özgürlük Meydanı
Kaymakamlık Önü 10.30/16.00 arası 13.00/20.00 arasıAvcılar

Fuara Geliş
Fuardan Dönüş*
Metrobüs
Son Durağı 10.30/16.00 arası 13.00/20.00 arasıİETT otobüsleri, hareket noktalarından yirmi dakika arayla hareket edecektir.*

*Bakırköy ve Avcılar hareket noktalarından, 1 bilet (tam / indirimli) geçerlidir.

İETT önceden bildirmeksizin hareket yerleri ve saatlerini değiştirme hakkına sahiptir.

* 9 Kasım 2008 günü fuar alanından son otobüs hareket saati 19.00 olacaktır.*alıntı..

http://www.istanbulkitapfuari.com/
*ayrıntılı bilgi için yukarıdaki adresi ziyaret ediniz..

Herkese ''KİTAP DOLU '' günler dilerim...

Hiç yorum yok: