16.01.2010

İSTANBUL ''2010 Avrupa Kültür Başkenti''

Istanbul Bu Akşam resmen''2010 Avrupa Kültür Başkenti''oluyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yabancı ülkelerden çok sayıda davetlinin katılacağı Haliç Kongre Merkezi'ndeki resmi açılışın ardından, Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri Kapsamında yıl boyunca kentin değişik merkezlerinde faaliyetler yapılacak.

YEDİ tepeli kentte YEDİ KUTLAMA

Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, İstanbul'un "yedi tepeli" kent olmasından yola çıkarak, yedi noktasında düzenleyeceği etkinliklerle İstanbullular, "2010 Avrupa Kültür Başkenti" ünvanını kutlayacak.

Bu Akşam düzenlenecek etkinlikler Kapsamında Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında DJ performansı, gecenin ilk saatlerinde İstanbullularla buluşacak Müzik Gösterileri, ve dans.

Gecenin sürprizlerinden birisini de Taksim ve Kadıköy'deki özel gösteriler oluşturacak. Bugüne kadar Dubai, İngiltere, Fransa, İspanya ve Brezilya gibi birçok farklı ülkede düzenlenen dev organizasyonlarda gerçekleştirdikleri gösterilerle dünya çapında ün kazanan Fransız F Grubu tarafından Taksim'de, "Ateş Tiyatrosu", Kadıköy'de ise "Balon Tiyatrosu" sahnelenecek. Gökyüzünün sahne olarak kullanılacağı her iki gösteri de diğer meydanlardaki ekranlardan izlenebilecek.

Taksim'de Tarkan, Kadıköy'de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü'nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet'te Mercan Dede, Pendik'te Kıraç ve Bağcılar'da da Zara konser verecek.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak etkinlikte, Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğinde "İstanbul Büyüsü" adlı sahne gösterisi düzenlenecek. Gösteride 303 sanatçı sahne alacak.

Şiir, dans, müzik, İstanbul ve görüntülerinden Oluşan 5 farklı unsurun yer aldığı gösteride, aralarında Sultan Abdülaziz'in, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında üretilmiş 24 eser farklı sanatçılar tarafından yorumlanacak ses.

Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay farklı performanslar sergileyecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu Sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu da yer alacak.

Müzeler MESAİDE

Etkinlikler Kapsamında, Bu Akşam birçok müze saat 24,00 'e kadar kapılarını açık tutacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi saat 24,00 'e kadar gezilebilecek.

Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı ve Florya Atatürk Köşkü, Harbiye'deki Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Askeri Müze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'ye bağlı Yerebatan Sarnıcı Müzesi, Miniatürk ve Panorama Müzesi 1453 de saat 24,00 'e kadar görülebilecek.

Aralarında Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi'nin de bulunduğu özel müzeler de kapılarını 24,00 'e kadar açık tutacak.

Bugün, ayrıca Şişli'de "Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar" toplantısı yapılacak. Yarın, Yenikapı Mevlevihanesi'nde "Mevlevi Kültürü Anlatımı Kültürü ve Sema" gösterisi, "İst'te Yaşıyor ve Çalışıyor-Antoni Muntadas Çalıştay" Sergisi 18 Ocak-14 tarihleri arasında sanatseverlerce Şubat Tophane-i Amire'de görülebilecek ise.

"Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. Dönem "kapasite geliştirme toplantısı 19 Ocakta," Müzik Nasıl konuşur "konulu basın toplantısı 20 Ocakta, kent kültürü başlığı altında" Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. dönem "kapasite geliştirme toplantısı 21 Ocak'ta yapılacak.

23 Ocak'ta ise "Fotoğraf Geçidi-İstanbul Sanat ve Fotoğraf Seminerleri" 2010 Sanat Üretim Merkezinde, "Europa Nostra (Bizim Avrupamız-İstanbul 2010) Kentsel Uygulamalar Semineri", "Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar" etkinliği Toplantı İMKB Bomonti Şişli'de gerçekleştirilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13495860.asp?gid=229

İSTANBUL gerçekten Dünya'nın her konuda Başkenti .. kıymetini bilelim, koruyalım, bizler de değer kazandıralım .. Başka İSTANBUL YOK ..

Detaylı bilgi için;
http://www.istanbul2010.org/index.htm

3 yorum:

Guven dedi ki...

Selam olsun güzel İstanbul'un şanslı kadını.:))

Selma Er dedi ki...

merhaba,siz her yerin değerini bilen,koruyan,değer katan birisiniz..keşke herkes sizin kadar istanbul'un güzelliklerinin farkına varabilse,koruyabilse,değer katabilse..

didem dedi ki...

Boyle haberler alinca sehrimizle gurur duyuyoruz...Sevgiler